Dodatkowe usługi do konta osobistego – kiedy się opłacają?

Płatność kartą

Moneyback i cashback to usługi często oferowane przez banki do konta osobistego. Na czym polegają? I czy terminy te oznaczają to samo?

Co to jest moneyback?

Choć usługa moneyback na polskim rynku ma już kilkuletnią historię, to tak naprawdę niewielu klientów banków wie, na czym polega oraz jakie może przynieść korzyści. A więc przechodząc do rzeczy: jeśli posiadasz konto osobiste z moneyback, to podczas transakcji bezgotówkowych (kartą płatniczą, BLIK-iem), bank zwraca Ci część środków. Ile? To już zwykle określane jest procentowo, zwykle wynosi 1-5%. Przy czym regulamin usługi uwzględnia też pewne ograniczenia. Oznacza to, że podawana jest kwota, jaką maksymalnie można uzyskać w ten sposób w skali miesiąca lub roku.

Na czym polega cashback?

Pojęcie cashback często mylone jest z moneyback, a to są dwie różne usługi. Na czym polega cashback? Pozwala na wypłatę niewielkich kwot w sklepie, markecie lub stacji benzynowej podczas płacenia za zakupy kartą debetową.

Jak to zrobić? Nic prostszego! W momencie, w którym informujesz sprzedawcę o tym, że chcesz zapłacić kartą, musisz powiedzieć również, że pragniesz wypłacić pieniądze. Najczęściej podczas jednorazowych zakupów można w ten sposób uzyskać 200 zł. Oczywiście, aby móc z tego skorzystać, bank musi oferować taką usługę, aczkolwiek obecnie jest tak we większości przypadków.

Jest to bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie. Dlaczego? Po pierwsze, zwykle jest zwolnione z dodatkowych opłat. A wypłaty z bankomatów ostatnio stają się coraz droższe. Po drugie, nie musisz tracić czasu na ich szukanie. Minusem jest to, że w ten sposób nie możesz „wyciągnąć” ze swojego konta większych kwot.

Czy można zarabiać na moneyback?

Skoro już wiesz, jakie są różnice między moneyback a cashback, warto byłoby się skupić na tym, czy można zarobić na tej pierwszej usłudze. Tak, chociaż nie dla każdego będzie to opłacalne.

Przede wszystkim nic Cię to nie kosztuje. Ale żeby móc zarabiać na tym rozwiązaniu, musisz dokładnie sprawdzić warunki oferty. Może okazać się, że konto z moneyback będzie droższe, niż „zwykłe”, a wysokość tych opłat wyższa niż potencjalny zysk. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do tego, jak często robisz zakupy kartą lub dokonujesz płatności w internecie. Jeśli wolisz posługiwać się gotówką, na pewno nie zarobisz na moneyback.

Istotne jest także to, jakie są warunki oferty. Banki mogą zastrzec, że moneyback będzie wypłacalny tylko podczas zakupów spożywczych, płatności na stacjach benzynowych czy robiąc zakupy w internecie.

Aby więc okazało się to opłacalne, musisz sprawdzić, czy promocja banku dopasowana jest do Twojego stylu życia oraz potrzeb. Bo, co istotne, moneyback rzadko znajduje się w stałej ofercie. Trzeba regularnie sprawdzać, czy pojawiła się już taka okazja.

A co z kwestiami podatkowymi? Czy zwroty z moneyback trzeba wykazać w PIT-cie? Na szczęście nie, a jeśli już, to będzie musiał zrobić to bank. Usługa to oferowana jest jako sprzedaż premiowa, która jest zwolniona z podatku, o ile jednorazowo wartość premii wynosi maksymalnie 760 zł. Powyżej tej kwoty to bank musi rozliczyć się w imieniu klienta.

więcej: | | | | | | | | |

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *