Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

skarbonka-oszczednosci-jak-zarabiac-na-koncie-oszczednosciowym

Masz oszczędności? Nie wiesz, co z nimi zrobić? Gdzie ulokować je, by zyskać? Myślisz o tym, by otworzyć rachunek oszczędnościowy? Czy da się w ten sposób zarobić? Jeśli tak, to ile?

Konto oszczędnościowe – charakterystyka

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, który w przeciwieństwie do zwykłego konta osobistego, jest oprocentowany. Najczęściej tworzy się konto oszczędnościowe właśnie do zwykłego ROR-u.

Dzięki oprocentowaniu rachunku oszczędnościowego, umieszczając na nim oszczędności, zyskuje się pieniądze z odsetek. Tak, jak działa to w przypadku lokat. Jednak jest pewna różnica pomiędzy tymi rachunkami. Środki z konta oszczędnościowego można wycofać w każdej chwili i to bez utraty odsetek.

Najczęściej do konta oszczędnościowego nie wydaje się karty. Co więcej, przelewy nie są darmowe. Bywa, że w jednym miesiącu można wykonać tylko jeden bezpłatny przelew. Tak więc jest to bardziej skarbonka. Warto dobrze zastanowić się, zanim przeleje się zbyt dużą kwotę na konto oszczędnościowe lub jeśli chce się mieć możliwość częstego zasilania ROR. Wówczas lepiej poszukać oferty z bezpłatnymi przelewami.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego zależy od stóp procentowych, jakie ustala Narodowy Bank Polski. Wpływ na nie ma inflacja, sytuacja gospodarcza.

Najczęściej w przypadku kont oszczędnościowych ma się do czynienia z comiesięcznym naliczaniem odsetek. Tak więc co miesiąc kwota od której liczy się odsetki rośnie. Oczywiście warto co miesiąc mimo to przelewać na rachunek kolejne środki. Należy jeszcze nadmienić, że oprocentowanie konta oszczędnościowego jest podawane w skali rocznej. Tak więc np. 2% zysku osiągnie się po roku, a nie po miesiącu. Oczywiście trzeba od tego odjąć podatek.

pieniadze-ile-mozna-zarobic-na-koncie-oszczednosciowym

Warto wiedzieć, że automatycznie co miesiąc z konta oszczędnościowego pobierany jest podatek od zysków kapitałowych, określany jako podatek Belki. Wynosi on aż 19%.

Konto oszczędnościowe powinno być bezpłatne. Dlaczego? Umieszczając pieniądze na koncie oszczędnościowym, daje się bankowi możliwość zarządzania nimi. To sprawia, że otwarcie i prowadzenie rachunku bankowego powinno być za darmo.

Czy warto mieć konto oszczędnościowe?

Oczywiście, że tak! Nawet jak nie ma się jeszcze oszczędności, to warto się o nie postarać. Otwierając rachunek oszczędnościowy, zyskuje się miejsce, z którego zdecydowanie trudniej jest wydobyć pieniądze, niż ze skarpety. Co więcej, nawet umieszczając na koncie oszczędnościowym niewielką kwotę, z czasem widać, jak rośnie.

Otwarcie konta oszczędnościowego pozwala wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Mając miejsce, w które można przelać nadmiar gotówki, a jednocześnie widząc, jak oprocentowanie rośnie, można uczyć się odkładania pieniędzy. Zwłaszcza, że trzymanie ich pod poduszką się totalnie nie opłaca.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile można zarobić na koncie oszczędnościowym. Najlepsze oferty, jakie można znaleźć, to np. 4% w Nest Banku. Jest to jednak oferta tylko dla nowych klientów. Zakłada się konto oszczędnościowe podczas otwierania rachunku osobistego. Jednak istotne jest to, by na konto wpływało wynagrodzenie od pracodawcy oraz aby kartą wykonać transakcję na minimum 500 zł. Co istotne, umieścić na kocie można maksymalnie 20 000 zł. Oznacza to, że lokując maksymalną kwotę na rok, ma się zysku 650 złotych.

Oczywiście to dość optymistyczny wynik. Większość kont oszczędnościowych ma znacznie niższe oprocentowanie. Da się znaleźć 3%, ale warunki są trudne do spełnienia. Zdecydowanie przeważają oferty na 2,5%. Chociaż nie brakuje i takich, na których oprocentowanie to znacznie mniej niż 1%. Na przykład w mBanku jest to 0,2%.

więcej: | | | | | | | | |

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *