Jadąc na zagraniczne wakacje, czy robiąc zakupy w zagranicznych sklepach, zazwyczaj musimy operować pieniędzmi w walucie danego kraju, na którego terytorium się znajdujemy. W przypadku zagranicznych zakupów to właściciel sklepu decyduje, w jakiej walucie przyjmuje zapłatę. Jeśli więc jesteśmy polakami i zarabiamy w złotówkach, może się okazać, że zmuszeni będziemy do zakupu obcej waluty, np. EURO lub dolarów. Dokonać tego można na kilka sposobów, a do najpopularniejszych należy skorzystanie z usług kantoru wymiany walut.
- Czym jest kantor wymiany walut?
- Jak zarabia kantor na walutach?
- Kantor internetowy czy stacjonarny – z jakiego kantoru korzystać?
Czym jest kantor wymiany walut?
Zapewne niektórym kupno obcej waluty kojarzy się wciąż z cinkciarzami stojącymi w takich miejscach, jak okolice dworców kolejowych, którzy handlowali walutami. Ich działalność znajdowała się zupełnie poza prawem, a kursu walut nie regulowały żadne przepisy. Dzisiaj nikt już nie korzysta z usług tego typu osób, zagraniczne waluty kupujemy za pośrednictwem banków lub kantorów – stacjonarnych i internetowych.
W świetle prawa kantor to działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych. Rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na obrocie walutami wymaga wpisu do rejestru prowadzonego przez Prezesa NBP. Także wymagania co do osób chcących podjąć się takiej działalności nie są standardowe, gdyż oczekuje się, by nie były one w przeszłości skazane za przestępstwo skarbowe lub za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, lub osobistej. W przypadku, gdy działalność ta jest prowadzona przez spółkę bez osobowości prawnej lub osobę prawną, żaden członek jej władz ani wspólnik nie może być skazany za tego typu przestępstwo.
Jak zarabia kantor na walutach?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, otóż kantory zarabiają na spreadzie, czyli różnicy pomiędzy kupnem a sprzedażą walut. Nie dotyczy to jednak tzw. kantorów społecznościowych, w których to klienci ustalają kursy, po jakich kupują i sprzedają waluty. Skoro nie mogą one zarabiać na spreadzie, jedyną możliwością jest pobieranie prowizji od każdej dokonanej transakcji. Zarówno spread, jak i prowizje od transakcji są bardzo niskie, dlatego też kantor potrzebuje jak największej ilości klientów, aby móc zwiększyć swoje zyski.
Kantor internetowy czy stacjonarny – z jakiego kantoru korzystać?
Z punktu widzenia klienta, najbardziej opłacalne jest skorzystanie z usług tego kantoru, który oferuje najkorzystniejsze ceny, to oczywiste. Porównując ceny kupna oraz sprzedaży walut w kantorach internetowych, oraz tradycyjnych, bardzo szybko można zauważyć, że dużo bardziej opłaca się korzystać z usług tych pierwszych. Kantory internetowe mają również tę zaletę, że nie trzeba przychodzić do nich z gotówką, co jest kłopotliwe w przypadku wymiany większych kwot. Zakup lub sprzedaż walut przez internet odbywa się poprzez wykonanie kilku kliknięć myszką. Mając to na uwadze, nikogo nie powinno dziwić, że tradycyjne kantory powoli odchodzą do lamusa, podobnie jak niegdyś odeszli cinkciarze.
Zawsze mnie to ciekawiło. Ile przebitki jest, że im się to opłaca. Zwłaszcza takim kantorom z faktycznie niskim kursem.