Jaki powinien być handlowiec? Kto może szukać pracy jako handlowiec?

przedstawianie danych na wykresach

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że za znaczną część sukcesu firmy odpowiadają zdolni handlowcy. Są to osoby, które nawiązują bezpośredni kontakt z potencjalnym klientem, przedstawiają mu ofertę i przekonują do tego, że właśnie ich firma jest w stanie dostarczyć najlepiej odpowiadające potrzebom produkty bądź usługi. Na barkach handlowca zazwyczaj spoczywa również obowiązek utrzymywania dobrych relacji biznesowych i wyszukiwanie kolejnych klientów. Jest to zatem niezwykle odpowiedzialne i wymagające stanowisko.

Kto może szukać pracy jako handlowiec?

Teoretycznie zawód ten nie stawia przed osobami, które chcą go wykonywać konkretnych wymagań co do wykształcenia. Aby pracować w charakterze handlowca nie trzeba mieć nawet ukończonych studiów, jednak niezbędne są pewne szczególne umiejętności oraz fachowa wiedza dotycząca produktu, który będzie przedmiotem sprzedaży. Zazwyczaj handlowcami zostają osoby, które posiadają wykształcenie związane z branżą, której usługi bądź produkty sprzedają. Oprócz fachowej wiedzy, znajomości branży oraz oferowanych usług lub produktów, ogromne znaczenie ma również posiadanie kluczowych kompetencji miękkich, o czym można się przekonać, oglądając oferty pracy na https://www.gowork.pl.

Jaki powinien być handlowiec?

To pytanie jest bardzo ogólne, dlatego wymaga udzielenia złożonej odpowiedzi. Dobry handlowiec powinien odpowiednio się prezentować, gdyż w kontaktach biznesowych właściwy wizerunek odgrywa dużą rolę. Sam wygląd przedstawiciela handlowego powinien budzić zaufanie, a jednocześnie wywoływać wrażenie, że jest to osoba kompetentna. Drugą, niezwykle istotną kwestią są umiejętności miękkie, o których już wspominaliśmy. Zaliczamy do nich:

  • komunikatywność,
  • umiejętność budowania relacji,
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
  • nastawienie na klienta,
  • umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych,
  • umiejętność rozwiązywania konfliktów,
  • orientacja na działanie,
  • umiejętności negocjacyjne,
  • bardzo dobre zarządzanie czasem i planowanie.

Jak widać, dobry handlowiec musi posiadać wiele talentów oraz wykazywać się bardzo konkretnymi cechami charakteru. Niektóre z wymienionych umiejętności można wypracować, przykładem może być sztuka negocjacji, której da się nauczyć. Jeśli jednak chodzi o łatwość w nawiązywaniu kontaktów, czy umiejętność budowania relacji, to są to rzeczy, które w znacznej mierze wynikają z naszej osobowości i nie każdy jest w stanie je wypracować.

Jak osiągnąć sukces w sprzedaży?

Biorąc pod uwagę opisane powyżej cechy i umiejętności dobrego handlowca, można odnieść wrażenie, że kimś takim po prostu trzeba się urodzić. Nie jest to do końca prawda, oczywiście pewne wrodzone predyspozycje są bardzo ważne i bez wątpienia ułatwiają stawianie pierwszych kroków na ścieżce kariery, jednak wiele umiejętności nabywa się i szlifuje wraz ze zdobytym doświadczeniem. Nie należy zatem oczekiwać, że sukces w sprzedaży przyjdzie od razu. Wielu handlowców pracuje na niego latami.
Aby rozwijać się i zdobywać coraz większe uznanie w oczach pracodawcy, konieczna jest duża determinacja, wytrwałość i elastyczność. Stawiając pierwsze kroki w tym zawodzie, należy bardzo dobrze poznać przedsiębiorstwo, dla którego się pracuje, a także zrobić wszystko, aby zakres znajomości produktu będącego przedmiotem sprzedaży, był jak najszerszy. Dobrym krokiem jest także wzięcie udziału w szkoleniu z technik sprzedażowych. Niektóre firmy zapewniają tego typu szkolenia swoim pracownikom już na samym początku współpracy, jednak w sytuacji, gdy planujemy dopiero ubiegać się o pracę na stanowisku handlowca, warto odbyć takie szkolenie we własnym zakresie.

Wady i zalety pracy w charakterze handlowca

Jak każdy zawód, tak i ten ma swoje blaski i cienie. Z jednej strony jest to profesja wymagająca bardzo szerokich kompetencji, handlowcy często muszą zmagać się z dużą presją i stresem. Osoby zatrudnione na tego typu stanowisku muszą liczyć się także z wieloma wyjazdami służbowymi i zadaniowym trybem pracy. Z drugiej jednak strony jest to idealne zajęcie dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, męczy ich praca za biurkiem, są ambitne i chcą się stale rozwijać. Również zarobki są dużą zaletą pracy w charakterze handlowca.

3 thoughts on “Jaki powinien być handlowiec? Kto może szukać pracy jako handlowiec?”

  1. ulka_brzydulka

    Szukam właśnie nowej ścieżki kariery i chyba nadaję się na handlowca. Do tego super kasa! Jak mi się uda, to autor tego artykułu będzie ojcem chrzestnym mojego sukcesu 😀

  2. Alex

    Ciężka sprawa… Trochę roboty logistyka i dobrego planowania… Ja bym się nie odważył pracować w tej branży.

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *