Na życie można zarabiać w różny sposób. W dzisiejszym artykule chwilę poświęcimy żydowskim klezmerom, zastanawiacie się, w jaki sposób zarabiają oni na życie? Historię klezmerów i sposoby ich zarobków przedstawimy w dzisiejszym artykule.
Kim jest klezmer?
Dawnej tak nazywano grajka, muzyka, którego wynajmowano, by grał na różnego rodzaju uroczystościach. Słowo to pochodzi z języka jidysz, składa się ono tak naprawdę z dwóch wyrazów: instrument i śpiew. Jak zatem można się domyślać, to muzyk, który wywodzi się ze społeczności żydowskiej. Nie wyobrażano sobie wielkich uroczystości bez muzykanta, to ważna osoba w tej społeczności.
Klezmerzy zarabiają na muzyce, grają i śpiewają na weselach, głównie żydowskich, ale zdarza się też, że na polskich. Nie jest to jednak jedyna okazja do śpiewu, ponieważ często grają oni także na bar micwach. Kiedyś był osobą ważną i szanowaną w społeczeństwie, dziś bywa różnie. Z czasem to słowo przybrało negatywne konotacje i ludzie zaczęli nazywać tak osoby, które grają dla pieniędzy, a nie mają zmysłu artystycznego.
Czy każdy może zostać klezmerem?
Zawód grajka był przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinach żydowskich. Tradycję tę przekazywał ojciec synowi, a on potem swojemu, tak powstawały całe dynastie muzyków, którzy zajmowali się wyłącznie muzyką i na niej zarabiali. Co znaczy, że niestety nie każdy może zostać klezmerem, chociaż to zależy, jak dokładnie rozumiemy to słowo. Coraz częściej słowo to słowo wykorzystuje się, opisując po prostu grajka, a może nim zostać każdy. Klezmer jednak charakteryzuje się konkretnym rodzajem muzyki, gra na instrumentach dętych oraz strunowych.
Jak zarabia na życie klezmer?
Klezmer na życie zarabia muzyką, uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach, jak wesela, bar micwy czy innego rodzaju ważne przyjęcia, gdzie zabawia gości muzyką na żywo.
Klezmer jednak zarabia także w inny sposób, popularne jest zarabianie tzw “do kotleta” – co to dokładnie znaczy? Muzykowanie do kotleta, to nic innego jak przygotowywanie oprawy muzycznej w karczmie, restauracji. Żydzi uważali, że spożywanie posiłku, jakiego, jak właśnie kotlet schabowy, kartofle i zasmażana kapusta wymaga specjalnej oprawy muzycznej, jedzenie to czynność, która jest lepsza, kiedy towarzyszy jej muzyka. Dlatego też zarabiali oni na graniu muzyki na żywo w różnego rodzaju barach, karczmach czy restauracjach, jeśli ktoś zainteresowany jest muzyką na żywo, to może odwiedzić Klezmer-Hois w Krakowie.
Inne sposoby na zarobek wśród klezmerów to busking, czyli po prostu występy uliczne. Trudno jednak nazwać to godziwym zarabianiem na życie, to bardziej zbieranie datków za granie muzyki. Jednak mimo wszystko, klezmerzy mogą zarabiać również w ten sposób. Wiele miast ma przecież swoich własnych rozpoznawalnych grajków ulicznych – ciekawe ile z nich jest klezmerami?
Powstaje coraz więcej kapel, ludzie coraz bardziej interesują się kulturą żydowską i muzyką etniczną, możliwe, że za jakiś czas ich reprezentacja w Polsce się powiększy.
O tak, warto wiedzieć, kim jest klezmer, bo to bardzo interesująca tradycja! Ostatnio miałem szczęści załapać się na taki tradycyjny koncert i było świetnie!
Klezmer to ciekawy zawód, ni to artysta, ni to muzyk, albo może wszystkiego po trochu? Bardzo ciekawe ale chyba mało spotykane obecnie…
Nigdy nie słyszałam klezmerów, jestem bardzo ciekawa jak brzmi taka muzyka… Muszę się kiedyś wybrać do restauracji, w której klezmerzy grają na żywo 🙂 Fajny sposób na zarabianie na życie.