Moneyback i cashback – na czym to polega, jakie są różnice?

Karta debetowa

Wbrew pozorom moneyback i cashback nie oznaczają tego samego. Są to dwie różne usługi, jakie są często oferowane posiadaczom konta osobistego w banku. Dzięki nim szybciej można wypłacić gotówkę lub zaoszczędzić dodatkowe środki. Czym więc jest cashback, a czym moneyback?

Czym jest cashback?

Cashback to coraz popularniejsza usługa bankowa, która oferowana jest przez wiele banków. Jej celem jest umożliwienie klientom posiadającym rachunek bankowy, wypłacenie pieniędzy bez konieczności korzystania z bankomatów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, często też opłacalne. Gotówkę można wypłacić np. będąc na zakupach lub korzystając ze stacji benzynowej. Sklepów i punktów usługowych, gdzie można skorzystać z cashback jest coraz więcej.

Cashback – kto i ile może wypłacić?

Usługa cashback przeznaczona jest dla posiadaczy kart debetowych Visa, MasterCard i MasterMaestro. Trzeba jednak sprawdzić, czy opcja ta nie jest w danym banku dodatkowo płatna. Przeważnie jest darmowa, jednak lepiej zapoznać się z aktualną tabelą opłat i prowizji. Dla wielu osób może to być usługa bardziej opłacalna niż podczas wypłacania gotówki z obcego bankomatu, co przeważnie generuje dodatkowe koszty.

Z usługi cashback można skorzystać jedynie podczas dokonywania transakcji kartą. Należy podczas niej zgłosić chęć wypłacenia gotówki z konta. Chociaż kwota, którą chcemy wypłacić może być wyższa niż wartość przeprowadzanej transakcji, są pewne ograniczenia. Posiadacze karty Visa mogą jednorazowo wypłacić 300 zł. Więcej, bo 500 zł wypłacą osoby mające karty MasterCard.

Gdzie można wypłacić pieniądze przez cashback?

Lista sklepów i punktów usługowych, w których można wypłacić pieniądze w ten właśnie sposób, stale rośnie. Warto sprawdzać więc w Internecie, jakie sieci dołączyły do cashback. Aktualnie wypłacić gotówkę za pomocą cashback można między innymi w sklepach Żabka, Carrefour, Dino, Freshmarket, Krakowski Kredens, Media Markt czy w kioskach RUCH. Pieniądze wypłacimy też na stacjach benzynowych Orlen czy Bliska.

Czym jest moneybank?

Moneybank to usługa skierowana do posiadaczy kont osobistych. Jest ona oferowana jedynie przez niektóre banki. Jej celem jest wypłacanie klientowi zwrotu od wydatków, za które zapłaciliśmy bezgotówkowo, czyli za pomocą karty płatniczej. Założeniem moneyback było nakłonienie osób do założenia rachunku w konkretnym banku, w którym oferowana jest ta usługa i korzystanie z karty. Na początku zwroty wypłacane były niezależnie od transakcji, później system ten uszczelniono ograniczając się do wybranych sklepów i usług.

Wysokość zwrotu zależy od wysokości wydatków, od konkretnych sklepów czy punktów usługowych, a przede wszystkim od banków. Mogą pojawić się bowiem ograniczenia miesięczne lub limity roczne, po których przekroczeniu zwroty nie będą wypłacane. Bonusy w postaci moneyback mogą stanowić np. 5% w skali miesiąca, jednak nie więcej niż określona kwota. Mogą one też ograniczać się do konkretnych wydatków, np. będą wypłacane jedynie od kosztów poniesionych za zakupy spożywcze lub za rachunki domowe.

więcej: | | | | | | | | |

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *